Добре,разбрахме как се мери с мултицет,но само една част от нашия робот ще е свързана с тези измервания.За другата му трябват съвсем други инструменти.
Основният ни измервателен уред ,когато трябва да изработим необходимите ни механични части се казва -Шублер.
Много от любителите се справят след време без проблем с електрониката .Правят чудеса с нея.И когато стигнат до механиката целият им труд отива напразно.За да не се получава така двете неща трябва да се познават еднакво добре.
И тук започваме с универсалният уред.И тук този уред ако го нямаме в къщи ще трябва рано или късно да си го купим.Говорим за този инструмент.
Направен е от неръждаема стомана и е точен уред.
С него можем да измерваме различни размери,като диаметри на оси ,дебелина на метални планки,диаметри на отвори,дълбочини на отвори,дължини на предмети.Все неща необходими не само в хобито ,но и у дома.Разбира се всички тези измервания ще бъдат с висока точност.Каква точно ,ще зависи от самия уред.
И така.Първо да разберем,как е направен.
На пръв поглед прилича на линия.Всички тези деления и разграфявания (които виждаме по линии ,транспортири,уреди),ги дължим на един френски математик,които пръв се е сетил да разположи по този начин деленията.В знак на благодарност и до ден днешен разграфени по този начин линии се наричат "нониуси "
И така нашия инструмент има един неподвижен нониус(линия),който в левия си край завършва с половин челюст ,която е обърната надолу.И една по-малка от горната си страна.
Другото,което можем да видим е ,че имаме и един подвижен нониус.
Тои е доста по-малък и има голяма челюст в долния си край и малка в горния.Към него има прикачен и една дълга пластина (паралел),която зависимост от това,в каво положение е се подава от задната част на уреда или се прибира изцяло в него.При подвижния нониус обаче виждаме ,че скалата се състои само от 10 деления и над тях не е изписана нито една цифра.Ето как изглежда всичко.
Горната скала с деления и цифри,като на линия е неподвижния ни нониус,а долната ,по-малката с десетте деления е подвижния.
Ето още една снимка .
На нея виждаме ,че в началото на неподвижната скала има написано следното 0,1мм.Това е точността на моят шублер.Това е шублер с най-ниската точност.Има много по точни,но за моите цели тази точност е напълно достатъчна.
Добре ,сега остава да разберем,как се измерва с него.
Вече разбрахме ,че можем да движим едната скала спрямо другата.
Взимаме предмета,който ще измерваме.И го поставяме между двете големи челюсти .После с палеца преместваме подвижната челюст така,че плътно двете да обхванат предмета,който измерваме.
Продължаваме да притискаме леко с палеца,за да сме сигурни ,че предмета на нашето измерване е плътно обхванат от челюстите.В случая аз измервам диаметъра на една боргия.
Сега можем да погледнем двете скали и да отчетем измерването.
За да разберем размера поглеждаме първата дълга чертичка в ляво на подвижната скала.Тя в случая е много близо до четвъртото деление на неподвижната скала.Може би вече сте се досетили.Боргията е с размер много близък до 4мм.Логично е.Ако обърнете внимание,когато изместваме подвижния нониус(скала)Първото и деление ще ни сочи точно разстоянието на което сме я изместили по неподвижната скала.На практика това е репер ,който се движи по неподвижна линийка и отчита изминатото от началото разстояние.В случая репера ни казва ,че сме над 4мм,защото първата ни чертичка на подвижната скала е подминала делението 4 на неподвижната.Остава да разберем колко повече от 4мм е нашата боргия.За целта гледаме следващите чертички на подвижната скала.По-точно гледаме,коя от тях ще съвпадне точно с някоя от неподвижната скала.Виждаме ,че втората чертичка на подвижната скала е съвпаднала изцяло с една от неподвижната.Това означава,че боргията има размер 4мм и 2 (две десети )4,2мм
И така.При измерване гледаме първата черта от подвижната скала.Тя ще ни даде цялото число.След това гледаме пак от подвижната скала,коя по ред чертичка съвпада точно с някоя от неподвижната ,това ще ни даде десетите.
До момента измервахме с долните (големите)челюсти.По указания начин можем да измерваме не само диаметри а всякакви детайли с произволна форма .Но да видим какво можем да измерваме с малките(горни )челюсти на уреда.С тях можем да измерваме вътрешни отвори.Например да измерим какъв е отвора на лагера.
Начина се вижда от картинката .Така можем да измерваме и вътрешни размери.Например,колко е голяма дължината на някакъв канал.
И размера,който съм отчел за вътрешния диаметър на лагера.
Ако правилно сте разбрали как се мери,то сте отчели 11.9мм(единадесет милиметра и девет десети)
С малкия паралел ,които е свързан с подвижния нониус и е в задния край на неподвижната скала можем да измерваме вътрешни глухи отвори или,ако ни е по удобно височини.Ето така.
Разбира се отчитането си го правим по познатия начин.
Трябва ни само малка практика ,за да разберем колко лесен но необходим уред е шублера.
За момента се запознахме с основните ни измервателни уреди.Трябва да ги усвоим добре ,за да можем с лекота да ги използваме.Ако ги пазим ще ни служат дълги години и ще са ни помощници в хобито и вкъщи.
Общо:
520320
Вчера:
195
Сайтът е конструиран с Glog. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в сайта материали, както и за тяхното неправомерно използване от трети страни.