|
|
Как да оживим една схема |
| В пощенската ми кутия пристигна интересно писмо от Иво(за съжаление не е дал повече информация за себе си).Общо взето Иво ми е задал точен въпрос,който е много актуален.
Въпросът му е:-"Как,ако имам дефектен елемент да го открия и заменя?"
Аз бих добавил и ;-"Как да оживим и накараме да работи нашата схема?"
Голяма част от схемите,които се публикуват в интернет обикновено имат и някакъв коментар относно тяхната сглобка и настройка.За повечето обаче подобни описания липсват и въпреки твърденията на автора за това,че схемите заработвт веднага след сглобяването им ,на много начинаещи е трудно да ги повторят и оживят.Целта на тази малка статия е да помогна с идей и практични съвети на тези,които имат проблеми с конструкциите си.
Независимо какво искаме да реализираме ,първо във въображението ни изниква идеята за това,какво точно желаем.Как то ще функционира.Какви елементи ,материали и машини ще ни трябват за реализирането му.
След желанието ни да реализираме определена схема,функция устройство е добре да се запознаем с основните схеми и начина на реализацията им.Проблемите при създаването и различните предимства и недостатъци на едно или друго техническо решение.
Когато анализираме различните варианти е хубаво да си направим точна и по възможност реалистична оценка на това дали можем да реализираме избраното от нас устройство .Дали имаме необходимите познания ,възможности и средства.
Един пример.
Много често в сайтовете и форумите има запитвания от типа"-Абе вие само ми кажете как да направя робота ми да се движи сам,пъка аз ще направя всичко друго" или "Кажете ми само как да си купя или свържа тази схема аз с другото ще се справя"
Сами разбирате ,че тези въпроси са несериозни .Няма как (даже и някой да иска да помогне) да се даде отговор на подобни нелепи въпроси.
Ако сте решили да правите определено устройство вие трябва да сте на ясно какво правите.Да познавате всички елементи и материали ,които се влагат в него.Да сте наясно от къде можете да си ги набавите и не на последно място,какви финанси трябва да отделите.Часта за финансирането никак не е за пренебрегване и е много важна.Не си правете илюзии ,че без пари ще успеете да направите нещо сериозно.
След като сте приключили с етапите на обмисляне и събиране на информация ,идва момента за реализацията на устройството.
За да не говорим напразно и на посоки ще използвам за пример конкретна схем.Схемата ,която смятам да използвам ще е лесна за реализация и с малко елементи ,за да е удобна за направа.
В същото време смятам ,че за начинаещите ще е полезна и необходима за по-нататъшните им занимания.
Схемата която избрах е схема на захранване.
Ето я в готов вид.
Основните параметри са.
Входно напрежение 14-18волта.Максимален ток 0,8А
Изходни напрежения;
- 5 волта стабилизирано
-12 волта стабилизирано
Схемата може да бъде монтирана и на експериментална платка.
Необходимите елементи са следните:
-Диоди 1N4004 4бр.
-Светодиод 5мм зелен 1бр
-Кондензатор електролитен 100мF/25в
-Кондензатори 100nF -2бр
-Интегрален стабилизатор на напрежение 7805 1бр
-Интегрален стабилизатор на напрежение 7812 1бр
И двата стабилизатора са в корпус ТО 220.
-Резистор 470 ома 1бр
-Стопяем предпазител с гнездо 1бр.
-Захранващ куплунг 1бр
-Клеми 2бр
-Радиатор 1бр
-Дистанционни втулки 4бр + винтчета М3 5бр
-експериментална платка или платка за печатен монтаж-1бр
|
|