От самото заглавие на елемента ни навежда на мисълта ,че той извършва строго определена дейност.Кондензира(събира) електрическата енергия в себе си.Основният показател(характеристика)на кондензатора е неговият капацитет.Или способността му да натрупва ел.заряди.Друга негова важна характеристика е пробивното му напрежение.Това е напрежението при което се получава разрушаване на кондензатора и той престава да функционира правилно.Има и още работно напрежение.Това е допустимото напрежение,което може да бъде подавано към крайщата на кондензатора
Кондензатора,както и резистора е пасивен елемент
Какво представлява кондензатора?В най-общи линий това са две плочи,които са токопроводящи между ,които има диалектрик.
Диалектрика е материал,които е лош проводник на електрически ток.
Диалектрика е гумата,пластмасите,слюдата и др.Схематично кондензатора изглежда така.
Количеството натрупан заряд в кондензатора се измерва във [b]фаради[/b].
Единицата фарад е огромна единица.В електрониката се ползват много по-малки единици .
Единицата фарад се бележи с латинската буква [b]F[/b]
Връзката с останалите основни единици е следната:
1F=1.As/V
Или един фарад е равен на единица по ампер в секунда върху волт.
Под единиците ,които се ползват масово са:
1mF,1nF,1pF.Един микро фарад,един нано фарад,един пико фарад.
1F=1 000 000 mF,1F=1 000 000 000 nF или 1000nF=1mF
1F=1 000 000 000 000 pF или 1000pF=1nF
Има няколко вида технологий за направа на кондензатори.Една от тях е тънко метално фолио,за двата електрода,разделено по средата със специално обработена хартия.Това са хартиени кондензатори.Фолиото е навито на руло и затворено херметично в пластмасов или метален корпус,като в двата му края са запоени крачета,които излизат извън корпуса .Може да се ползва фолио от полистирол(стирофлексни кондензатори)Или за диалектрик може да се ползва и самия въздух.Това са променливи кодензатори,които са наи-често за настроика на станциите на радиото и т.н.
Особенна разновидност на кондензаторите са специални хартиени кондензатори наречени електролитни.Те се ползват,където е необходим по-голям капацитет.На практика са хартиена лента обработена по химичен път върху която е изпарен метал,които се ползва за електрод.
При обикновенните кондензатори няма значение как свързваме електродите им.Те са напълно равностойни. ВНИМАНИЕ-Електролитните кондензатори имат посока на свързване,която е строго определена.Най-често над едно от крачетата е поставен символа "-".Трябва задължително да спазваме това включване.В противен случаи ще повредим кондензатора.
Как можем да свързваме кондензаторите?
Отново,както при резисторите имаме два основни типа на свързване на елементите, последователно и паралелно.
Но за разлика от резисторите,тук са валидни други отношения.При това свързване общия кондензатор е сумата от всички свързани кондензатори.Или;Cпар=С1+С2+...+Сн.
По този начин можем да използваме няколко по-малки на стойност кондензатори,за да направим един по-голям.
Пример; Ако свържем паралелно два кондензатора единия със стойност 10pF и втория със стойност 15pF общия ни кондензатор ще бъде С= 10pF+15pF.Получаваме С=25pF.
Последователно свързване на кондензатори.
При това свързване общия капацитет намалява .В сила е формулата за последователно свързване на кондензатори.А тя е :
1/Спосл=1/С1+1/С2.Отново ще вземем произволни стойности за пример.
Пример.Имаме два кондензатора свързани последователно единиятС1 е с капацитет 10nF а другия С2 с капацитет 5nF.Търсим общия .Заместваме във формулата и получаваме.
1/Спосл=1/10nF+1/5nF=1+2/10nF=3/10nF от тук разбираме,че Спосл=10nF/3=3,33nF .Или общият ни кондензатор,ще има стойност 3,33(нано фарада)
Ето още една снимка на кондензатори.В горния десен ъгъл са изобразени символите на електролитен и обикновен кондензатор.
Вече споменахме,че има и кондензатори ,които могат в някакви граници да променят своя капацитет.Това са кондензатори,които се използват в радиото или тример кондензатори,които са за фина настройка .Ето една снимка на тези кондензатори.
Общо:
520320
Вчера:
195
Сайтът е конструиран с Glog. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в сайта материали, както и за тяхното неправомерно използване от трети страни.