Един от няколкото начина да направим платка в домашни условия ще опиша тук.
Реших да заменя универсалната платка,на която бях монтирал датчиците за следене на линия със специално направена за тях.
И така.Ето как изглеждаха датчиците ми на универсалната платка.(истина е ,че можех и повече да се постарая с монтажат им)
За да направим една платка в домашни условия,ще ни трябва предварително да закупим или да имаме някой неща.Това са:
1.Еднострано фолиран стъклотекстолит(печатна платка)
2.Двужелезен трихлорид(това е разтвора за ецване на платката)
3.Перманентни маркери(различни дебелини)
4.Свредло (0,8мм)
Разбира се ще ни трябва и бормашина най-добре мини бормашина и задължително стойка за нея.
5.Милиметрова хартия(може и без нея)
6.Център(малък)
7.Чук (50гр е напълно достатъчен)
8.Шаблон(работи се лесно с него)
Платката ще я начертаем на ръка.В някой случай е много по-бързо от правенето и с някоя програма и разпечатването и.А и изисква доста по-малко оборудване (което си струва пари)
Ето и някой от нещата които ще ни трябват на първо време.
Първо спрямо използваната схема разполагаме елементите така както искаме да бъдат на платката ни.Ето защо е удобно да ползваме милиметрова хартия.На нея можем точно да определим разстояниятя между крачетата и между отделните елементи.После на ръка поставяме точки там където ще имаме краче.Аз използвам молив,защото при грешка лесно се изтрива и може да се направят корекции.Когато сме уточнили мястото на всички елементи и техните крачета пак на ръка изчертаваме връзките между тях според схемата ни.Гледаме да има достатъчно разстояние на линиите една от друга.Също така следим за това разстояние между точките .След като сме направили всичко това залепваме разчертаната милиметрова хартия върху предврително изрязано парче от платката със същата големина с тиксо.Сега с центъра ,който поставяме точно в центъра на точките ни ,с лек удар на чука отбелязваме мястото на всяка една точка.
Ето и моята платка начертана на милиметрова хартия и точкована.
Сега аз правя следното.Разпробивам отворите,там където съм поставил точка с центъра.Всичко изглежда така.
След това със шаблон начертавам точките за крачетата на елементите ,като се стремя отвора да е в центъра на точката.Използвам перманентни маркери.Задължително!!
Перманентните маркери се продават в книжарниците и имат различна дебелина на писеца.Аз съм си взел най-тънкия (S) един (М) и един голям маркер.Работя с (S)с (М),рядко ползвам големия,но той е необходим за начертаване на големи площи.
За правилна точка съм си купил шаблон с отвори.Ползвам най-малкия отвор.
Платката ми след тази операция изглежда така.
Зад нея е и шаблонът ми.Ако си купувате шаблон гледайте от едната страна да има малки пъпки.Те се поставят за да повдигнат шаблона и да попречат да се разлее мастилото при изчертаване.Ако няма не е беда,можете да залепите с тиксо две парченца картон в двата му края.
Сега ни остава според схемата да начертаем пистите.Преглеждаме ги да няма пропуснати места и ако има правик корекции.
Преглеждаме още веднъж всичко за евентуални грешки и пропуснати места и приготвяме разтвора ни за ецване.В опаковката му има и описание за работа с него.
Аз използвам ванички от лаборатория за фотоснимки,която имам.Подобни ванички можете да намерите в магазините за домакиска посуда.Можете да ползвате и опаковки от сладолед .Говоря за големите опаковки .
За да не цапам използвам и една голяма вана от плексиглас.
На снимката се виждат ваничката с разтвора за ецване,бутилката в която го съхранявам и пластмасова пинсета с която мога да бъркам в разтвора.
Внимание разтвора на двужелезен трихлорид е силно активен разтвор!!Пазете дрехите и предметите от него!!Не го дръжте в метални съдове или в съдове с метални капачки!!
В разствора се поставя платката и се движи леко .След определен период от време(това зависи от разствора и концентрацията му) започва процеса на разяждане на незащитената от перманентния маркер медна повърхност.Познава се по червеникавия отенък и постепенното разтваряне на медното покритие от крайщата на платката.Процеса е завършен тогава когато не е останала никъде незащитена мед и виждаме стъклотекстолита.
Ето и резултата при мен.
Веднага след това платката се измива обилно с вода.
Сега можем с напоено със спирт парцалче да изчистим перманентния маркер.
Платката трябва да изглежда така.
Сега ни остава по-чистата част.Трябва да защитим медното покритие от окисление и да направим лесни за запояване местата за крачетата на елементите.С други думи трябва да калайдисаме платката.
Аз използвам готов разтвор,но с малко търпение и поялник и колофон в ръка може да се клалайдисат само местата за запояване ,а на останалата част да се намаже с колофон разтворен в спирт.
За разствора за калайдисвне отново използвам ваничка.
След 10-15 минути платката е готова и изглежда така.
Остава да се запоят елементите.Става много лесно и спойките направо се правят сами.Разствора е страхотен.Още повече е български патент.Браво на създателя му.
Сега роботът ми ще има нови датчици и се надявам да заработи по-точно.
Ето как изглежда платката в завършен вид.
Като заключение искам да кажа още някои неща.
Това е метод за домашна изработка на сравнително малки и не много сложни платки.Аз ползвам точно този начин за по-лесните платки.Има и други начини и методи за изработка на платки в домашни условия,но са с по-скъпо оборудване.
Като начало този метод е достатъчно лесен и добър.Има разбира се и много недостатъци ,но ви съветвам да започнете с него.Постепено ще добиете умения и ще рзберете силните и слабите му страни.
Още няколко съвета.
1.Медното покритие се окислява лесно.Върху окисния слой много трудно се работи с маркер.Трябва преди работа да почистим много добре платката .Аз правя следното:
-С парченце шкурка с номер 1000 почиствам платката до блясък.След това я измивам много хубаво със сапун и вода.Подсушавам я със сух и чист парцал.По време на работа се старая да не пипам повърхността с ръце.Мазнината от пръстите пречи за правилното разтичане и равномерно покриване на мастилото от перманентния маркер.
Повърхността трябва да е гладка и да няма надирания.
Изчаквам да изсъхне перманентния маркер и чак тогава чертая следващия елемент.Ползвам нови маркери,които пишат с лекота.Използвам ги само за това.
Ако спазвате тези условия и с малко опити няма да имате проблеми с направата на простички платки в домашни условия.
Успех!
Общо:
520320
Вчера:
195
Сайтът е конструиран с Glog. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в сайта материали, както и за тяхното неправомерно използване от трети страни.