Това е един робот,който реализирах преди време.Направен е от 4мм плексиглас.За задвижване са ползвани две модифицирани серво машинки.Управлението му е аналогово.Проекта е на едно италианско списание по електроника.
Много е красив,но имаше някой неточности в конструкцията.
Ето и анонс на робота.
Робота сумо,които беше реализиран и тестван е разработка на италианското списание" Fare Elettronica" брой 219 от септември 2003г.
Защо точно този робот?Избора бе направен по следните изисквания.
1. Добър външен вид.(на живо изглежда много добре)
2.Спазени са всички изисквания за сумо (размери,маса)
3.Достъпни елементи и материали
4.Сравнително ниска цена
5.Лесен за зглобяване и тестване(също и за първоначално обучение,като първи робот)
6.Възможност за бъдещо развитие и надграждане.
Мисля ,че тези характеристики бяха основните ,които бяха взети под внимание.Разбира се има и някой недостатъци.
1.Материала трудно се обработва без умение(за начинаещи е трудно)
2.Материала е крехък.При изпускане от ръка на твърда повърхност има опасност от счупване
3.Електрониката позволява първоначално тестване на сумото,но за състезание ще трябва да се надстрои .
Общо взето лично на мен ми се струва,че е добро решение и добра платформа.
Може разбира се ,да се ползват и други материали за изработка на корпуса.Един вариант за домашна направа е 4мм шперплат.Ако в последствие шперплата се грундира и боядиса ,може да изглежда също много добре.При такова решение,обаче,масата ще се промени.Ще стане по-лек и ще трябва да се помисли за утежняване на робота.
В момента платформата с батерии тежи 325 гр.Мерих я на кухненската везна и може да има малка разлика,но едва ли е по-голяма от 20-30 гр,което не е решаващо.Правилата за сумо допускат роботи не по-тежки от 500гр. Конструкция Платформата се състои от 5 основни части.
1.Рало.С него робота трябва да избута противника си.На него са разположени и два типа датчици.Оптични 2бр за засичане на края на "тепиха"и механични 2бр за засичане на противниковите "атаки". 2.База на платформата.На нея са монтирани страниците и гнездото на батериите.
3.Страници.Затварят кутията на корпуса.На тях са монтирани модифицираните серво механизми.
4.Капак на платформата.Затваря кутията на платформата .На него се монтира прекъсвача за захранването и разширенията на платформата.
При направата на робота трябва да спазвате точно размерите.Изискванията на сумо са следните.Робота трябва да влезе в кутия със страни 100ммх100мм без да докосва кутията.Масата му не трябва да е по-голяма от 500гр.На първо място ви предлагам да си помислите за материала,които можете да използвате.Той ще ви определи инструментите с които ще работите в последствие.Хубаво е ако имате достъп до бормашина със стойка и регулируеми обороти.
Най-добре е като за начало да направите шаблони от дебел картон на всеки един детайл.Страниците са огледални ,за тях ще ви трябва един шаблон.Когато имате вече шаблоните веднага ще можете да прецените размера и габаритите на платформата.Можете да разположите и да решите ,къде ще поставите прекъсвача (ключът на захранването)платката(ако ползвате такава)гнездото за батериите и.т.н.
С други думи не бързайте.Обмислете къде и как ще са разположени всичките ви елементи и тогава преминете към тяхното разчертаване и изрязване.
Малко снимки и на напълно готовия робот.Управлението е много простичко,но функционира добре.Сглобено е на експериментална платка.Батериите са акумулаторни.Виждат се зад робота.
Това е оргиналната схема
И списъкът с елементите:
TR1 ,TR3-2N3904
TR2, TR4-2N3906
R1, R4- trimer 5K
R2, R5 -10Kom 1/4 Wat
R3, R6 - 270Om 1/4 Wat
C1 ,C3- 100 mikro F
C2 ,C4 -100pF
Q1 ,Q2-RPR 220
RL1 ,RL2-mikro rele na 5V
D2 ,D3- diodi 3mm
А това са първите тестове със сумо роботи в България.За съжаление до състезание не се стигна. http://www.youtube.com/watch?v=swRmKzo17QI
Общо:
520320
Вчера:
195
Сайтът е конструиран с Glog. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в сайта материали, както и за тяхното неправомерно използване от трети страни.