Ето няколко примера ,за тези фрези.И двете снимки ,са на любителски машини.
На първата снимка е показана фреза Proxxon.Може да се купи и в България,от официалните представители.Цените им са малко солени,но е възможно.Аз работя в къщи с такава.Има си недостатъци.Но друга не мога да си позволя.
На втората снимка е една структура широко ползвана от любителите,заедно с нейното управление.Разбира се под управление разбирам драйверите за двигателите ,крайните изключватели,датчиците за позиция и захранване.Програмата и G-кода се създават в PC.За целта се ползват програми направени специално за управлението на тези машинки.В нета има и безплатни такива.Аз съм се спрял на KCam.
При избора на структура на фрезата е важно какво се иска да се прави с нея.Ако тя е за рязане или гравиране на дърво и пластмаса направата и и материалите,които могат да се ползват са едни.Ако обаче се предвижда алуминии и твърда дървесина включително шперплат конструкцията и и двигателите и ще трябва да са доста по-различни от първия вариант.
За обработката на други метали и стомана най-добрия вариант е купуване на готова фреза и модифициране .
Схемите ,които се ползват от любителите са следните
Тази машина е добра за първа.Лесна е за направа.
Недостатъците са :
1.Движи се детайла
2.Не могат да се обработват тежки детайли ,защото стъпковите мотори трябва да ги задържат на позицията им ,а това е трудно
3.Размера на обработвания детайл,не е много голям
4.Не много стабилна конструкция.
[img]http://img508.imageshack.us/img508/3820/machine3cc2.gif[/img]
Това е малко по-сложна за изпълнение машина.Не се препоръчва за първа.
Тази конфигурация е добра за обработка на плоски големи детайли.Може да бъде използвана до размери 3х3 метра.
Недостатъци:
1.Не е лесно конструкцията да бъде направена стабилна(мисля,че е ясно защо)
2.Движението по Y оста трябва да е много точно и стабилно,което се постига трудно.
Това е една много често ползвана конструкция при любителите.Много добро решение за първа машина.Лесна за изпълнение.Оста Y може да бъде с голяма дължина.Много добра конструкция за пробиване и изработка на платки.
Недостатъци:
1.Трябва да се използват много добри паралели за оста Y защото в противен случаи ще има вибрации.
Една много лесна за изработка конструкция.Препоръчва се за първа машина.Доста стабилна,като конструкция.
Недостатъци:
1.Обработвания детайл се движи.
2.Размерите на подвижната маса не могат да бъдат много големи.
3.Не могат да се обработват тежки детайли,понеже е трудно да бъдат задържани от стъпковите двигатели.Респективно снемането на стружка или подаването също трябва да е съобразено с двигателите
Ще се опитам стъпка по стъпка да опиша основните елементи и възли на конструкцията на машините.Всички снимки и чертежи до тук съм ги свалял от интернет .
Ето една идея за масата на фрезата.Тази специално може да бъде направена лесно в любителски условия.Като материал може да се ползва пластмаса или дърво.За мен е по-добър вариант да се ползва картона за плотове и мебели.Продава се в Практикер и не е много скъп.Разбира се голяма точност не може да се гони,но за голяма част от любителските конструкции е напълно достатъчна.Не трябва да се прекалява с размерите.
е добър и евтин вариант.Изискванията към алуминиевия профил са да има по-дебели страници на Т образното съединение.Дебелината им трябва да е от 1мм на горе.
Последния вариант е да се изработи масата при специалист.Това е най-добрия и най-скъпия вариант.
Държачите на детайла или стоперите (не знам точното наименование на български) имат няколко решения за изработка.
Един от възможните варианти е този.
И елементите отделно.
При този вариант на стоперите обаче трудно може да се изрязва детайл.Трябва задължително да подлагаме под изрязвания детайл подложка,която да не позволи инструмента ни да изреже и плота.
По -удобния вариант на стопери ,особено когато става въпрос за плоскости и изрязването им е този на картинката.
И двата стопера могат да бъдат изработени в домашни условия.Хубаво би било да бъдат изработени от стомана,но при нужда могат да се ползват и други материали.
По-лесно от това решение едва ли може да има .Детайла е закрепен за масата с тиксо.В случая става въпрос за изрязване на нервюри и заготовки за авио модел от балса.
Ето защо още в самото начало трябва ясно да определим за какво ще ползваме машината.Това ще ни спести много разочарования,време и пари.В случая конструкцията е максимално опростена и съобразена с нуждите на този,който ще я ползва.
Общо:
520320
Вчера:
195
Сайтът е конструиран с Glog. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в сайта материали, както и за тяхното неправомерно използване от трети страни.